Jazda na rowerze a poziom szczęścia

Od paru dobrych lat, rower staje się coraz bardziej popularnym środkiem transportu. Używamy go nie tylko po to, żeby dojechać do pracy, sklepu czy szkoły, ale jest on coraz częstszym środkiem transportu na wycieczkach i wakacjach. Z jazdy na rowerze wynika bardzo dużo korzyści, zarówno fizycznych, jak i psychicznych.
Jest to jedna z tańszych i bardziej dostępnych form aktywności. Chyba większość z nas kojarzy uczucie przyjemności powiewu ciepłego wiaterku, podczas jazdy na rowerze, w piękny słoneczny dzionek.

KORZYŚCI – POPRAWIA SAMOPOCZUCIE PSYCHICZNE

Największą korzyścią jest relaks. Żyjemy w bardzo trudnych czasach, wokół zestresowanych ludzi. Dojazd do pracy czy szkoły na jednośladzie, pozwala zaoszczędzić mnóstwa stresów, czasu stania w korkach i frustracji wynikającej z poczucia marnowania cennego czasu.
Z kolei przejażdżka trasą, gdzie mijamy tereny zielone, lasy, parki oraz śliczne, klimatyczne widoki, pozwala odpocząć naszemu mózgowi od codziennych problemów i skupić się na czymś, co sprawia przyjemność naszemu ciału i umysłowi. Dodatkowo możemy wtedy pooddychać świeższym powietrzem niż w mieście.
Innym atutem jest to, że podczas wysiłku fizycznego wydziela się spora ilość endorfin, czyli tak zwanych „hormonów szczęścia”. Odpowiedzialne one są za nasze dobre samopoczucie, zadowolenie z siebie oraz wpływają na mniejsze odczuwanie bólu i redukują poziom doświadczanego przez nas stresu.

KORZYŚCI ZDROWOTNE

Jedną z zalet rowerowych przejażdżek jest bardziej dotleniony mózg, a co za tym idzie, spokojniejszy, głębszy sen. Jeśli w nocy zregenerujemy swój organizm, to kolejnego dnia będziemy bardziej wypoczęci i zrelaksowani.
Wiele osób podejmuje decyzję o zakupie roweru i postanawia regularnie na nim jeździć, bo chciałoby zrzucić zbędne kilogramy. A ponieważ jazda na rowerze nie obciąża tak bardzo kolan i stawów, więc jest dużo bezpieczniejszą formą aktywności fizycznej niż na przykład bieganie. Szczególnie ma to znaczenie u osób z nadwagą.
Jeśli będziemy regularnie wsiadać na rower, to pewnością poprawimy swoją kondycję fizyczną oraz zmniejszymy ból swoich pleców.

NIEZBĘDNE CZYNNIKI

Uprawiając sport, nawet mogłoby się wydawać tak mało obciążający, jak spokojna jazda na rowerze, warto pamiętać o bardzo dobrym nawodnieniu organizmu. Poza tym, jeśli czeka nas dłuższa przejażdżka, to dobrym zwyczajem jest mieć gdzieś coś małego, ale kalorycznego do jedzenia.
Czy planujemy dłuższą czy krótszą jazdę, dla swojego bezpieczeństwa warto zaopatrzyć się w odpowiedni kask, odblaski, oświetlenie. Naszym zwyczajem powinno być sprawdzanie hamulców, czy są sprawnie działające oraz czy nasze opony nadają się jeszcze do użytku.

Podsumowując, rower, choć jest tak popularnym środkiem transportu, nie zawsze jest doceniany. Regularna jazda na rowerze przyczynia się nie tylko do poprawy naszej kondycji fizycznej, wyglądu sylwetki, ale także znacząco wpływa na stan psychiczny. Jeśli nasz organizm podczas aktywności fizycznej wydziela sporo endorfin, a wysiłek związany z jazdą, powoduje spokojniejszy i bardziej efektywny sen, to jest to najprostsza recepta na poprawę swojego nastroju.