Dywan w salonie: Plusy i minusy

Każdy, kto mieszkał w domu wie, jak trudno jest utrzymać przestrzeń w czystości. Bez względu na to, ile szorujesz lub ile razy odkurzasz, zawsze będzie sierść zwierząt domowych i niewidoczny kurz, który odmawia pozostania z dala od twojego domu.Utrzymanie domu w czystości wymaga ciągłego wysiłku i staranności. Nawet najczystsze domy mają miejsca, które łatwo gromadzą brud i zanieczyszczenia, więc najlepiej jest zająć się tymi problemami wcześniej niż później.

Większość właścicieli domów wie, że wykładzina jest jednym z najtrudniejszych materiałów domowych do utrzymania w czystości. Istnieje wiele czynników związanych z pomyślnym utrzymaniem wykładziny: zapachy, cząsteczki brudu, alergeny, pleśń i bakterie to tylko niektóre z problemów związanych z wykładziną w domu z włókien syntetycznych.

Jak wyczyścić brudny dywan

Kiedykolwiek zwierzę domowe oddaje mocz lub kał na dywan, zapach przykleja się do tkaniny i zostaje uwięziony. Zapach jest często bardzo silny, szczególnie jeśli mocz jest typu amoniakalnego. Jeśli dywan jest szczególnie zabrudzony, zapach będzie się utrzymywał nawet po usunięciu szkodliwej substancji. Jeśli masz szczególnie silny zapach zwierzęcia do usunięcia z dywanu, być może będziesz musiał usunąć dywan całkowicie i zacząć od nowa. Będziesz musiał usunąć panele ścienne i podłogę, aby dostać się do podłoża, ale często jest to najlepsza opcja, ponieważ zapach może być zbyt silny, aby go usunąć przez odkurzanie.

Jak czyścić zakurzony dywan

Może się okazać, że czyścisz brudny dywan z powodu zmiany stylu życia, nowego dziecka lub wzrostu codziennej aktywności. Kiedy Twój dywan się zabrudzi, ważne jest, aby wyczyścić go tak szybko, jak to możliwe, aby nie spowodować uszkodzenia materiału. Większość ekspertów zaleca odkurzanie brudnego dywanu co jeden do dwóch tygodni, aby zapobiec uszkodzeniu dywanu i utrzymać jego wygląd. Brudne dywany mogą spowodować uszkodzenie podkładu, wyściółki i wykończenia podłogi. Nawet jeśli Twój odkurzacz ma funkcję automatycznego czyszczenia, może nie być wystarczająco silny, aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia z brudnego dywanu. Może to prowadzić do wyboczenia lub nieprawidłowego zużycia wykończenia podłogi.

Jak wyczyścić spleśniały dywan

Istnieje kilka sposobów na wyczyszczenie zakurzonego dywanu. Możesz usunąć kurz odkurzając go. Użyj odkurzacza z bijakiem, aby poluzować kurz. Możesz również użyć odkurzacza ze szczotką do odkurzania. Używając odkurzacza z bijakiem, pamiętaj o odłączeniu go od prądu po zakończeniu pracy, aby nie przegrzał się i nie uszkodził dywanu. Możesz również użyć odkurzacza z filtrem HEPA. Ten rodzaj filtra pozwala odkurzaczowi usuwać nie tylko cząstki stałe znajdujące się w powietrzu, ale także cząstki uwięzione w jego wnętrzu, takie jak kurz i pyłki.

Dywan jest jednym z najlepszych materiałów, które zatrzymują wilgoć. Ciągły ruch pieszy oraz krople wody pochodzące ze spacerów i prac w ogrodzie powodują, że dywan wchłania wilgoć, tworząc szarą lub zielonkawą pleśń. Zapach pleśni może być ostry i zatęchły, dlatego ważne jest, aby usunąć go jak najszybciej. Jeśli zauważysz silny zapach pleśni w swoim dywanie, musisz działać szybko, aby zapobiec jej rozprzestrzenianiu się. Możesz usunąć pleśń odkurzając ją. Możesz również użyć środka do usuwania pleśni, aby bezpiecznie odkazić dywan i zabić pleśń.

Dodaj komentarz