Węgiel czy gaz? Trudne dylematy właścicieli budynków

Jeśli jesteś na etapie projektowania instalacji grzewczej zapewne zastanawiasz się nad tym jaki kocioł najlepiej zainstalować. W tym artykule omawiamy plusy i minusy korzystania z węgla oraz gazu ziemnego.

Osoby planujące budowę domu stoją przed wieloma najróżniejszego typu dylematami. Jedną z niezwykle istotnych decyzji jest wybór sposobu ogrzewania nowego domu. Podobną decyzję mają do podjęcia również osoby dokonujące modernizacji już istniejącej instalacji grzewczej. Czy lepiej zainwestować w kocioł gazowy, czy może zdecydować się na tradycyjne ogrzewanie węglem lub drewnem? Każde z tych rozwiązań ma pewne wady i zalety, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto rozważyć każdy z tych aspektów.

Ogrzewanie węglem

W Polsce ogrzewa się węglem setki tysięcy gospodarstw domowych. Jak zapewne można się domyślić jest to bardzo ekonomiczna forma ogrzewania – przynajmniej tak było jeszcze do niedawna. Obecna trudna i niestabilna sytuacja na rynkach surowców energetycznych sprawia, że naprawdę trudno jest obecnie przewidzieć, jak będą się w przyszłości zachowywać ceny paliw. Niemniej przez dziesięciolecia ogrzewać dom węglem się opłacało. Oczywiście korzystanie z kotła na paliwo stałe zawsze wiąże się ze sporą ilością pracy. Do kotła należy systematycznie dokładać paliwa oraz pilnować, aby kocioł nie wygasł. Przed sezonem grzewczym należy również zadbać o odpowiednie zapasy węgla – opał trzeba wybrać, kupić, przetransportować oraz załadować do miejsca składowania. Jak dowiadujemy się od specjalistów z firmy lipnowskiopal.pl kaloryczność paliwa w dużej mierze zależy od jakości miejsca do jego składowania – dotyczy to nie tylko drewna, ale również węgla. Należy zadbać, aby był on jak najlepiej wyschnięty. Na jakość składowania węgla warto również zwracać uwagę podczas jego zakupu w składzie opału. Od jakiegoś czasu dostępny jest na rynku węgiel o znormalizowanej wielkości ziaren – tzw. węgiel ekogroszek. Dzięki wprowadzeniu standardów rozdrobnienia możliwe stało się stworzenie mechanizmów odpowiedzialnych za automatyczne podawanie węgla do komory spalania. Dzięki temu kotłownia w domu jednorodzinnym może być częściowo zautomatyzowana – wystarczy tylko na jakiś czas dosypać węgla typu ekogroszek do komory zasypowej kotła, a następnie urządzenie będzie je dozować samodzielnie, tak by pracować zgodnie z zaaplikowanym harmonogramem.

Zalety i wady gazu ziemnego

Osoby, które stoją przed dylematem – czy zamontować kocioł na gaz czy na węgiel, zazwyczaj wolą zainwestować w urządzenie gazowe. Większość inwestorów kieruje się w tym względzie przede wszystkim komfortem. Kocioł gazowy funkcjonuje całkowicie bezobsługowo. Wystarczy go uruchomić rozpoczynając sezon grzewczy oraz dokonać odpowiednich nastaw na programatorze. Urządzenie samodzielnie może pracować przez cały okres grzewczy – o ile oczywiście nie przydarzy się jakakolwiek awaria. Zazwyczaj jeśli do posesji, na której stoi dom doprowadzona jest instalacja gazowa wybór jest oczywisty i jasny – montujemy kocioł gazowy. A przynajmniej oczywiste było to do czasu wybuchu wojny w Ukrainie i zawirowań z dostawami błękitnego paliwa do Europy.

Już przed laty zapobiegliwe osoby decydowały się jeśli było to możliwe na montaż w domu dwóch rodzajów kotłów centralnego ogrzewania – jeden na gaz, oraz dodatkowy zapasowy na paliwo stałe. W nowym budownictwie często stosuje się obecnie kominki z płaszczem wodnym, czyli urządzenia mogące zasilać klasyczną instalację centralnego ogrzewania. W przypadku awarii kotła gazowego, można tymczasowo przejść na ogrzewanie kominkiem lub kotłem na paliwo stałe. W obecnych niestabilnych czasach, można czasowo nawet zrezygnować z ogrzewania domu gazem – na przykład wtedy, gdy jego cena jest dla nas zbyt wysoka, lub gdy na zewnątrz temperatury jeszcze nie są na tyle niskie, aby była potrzeba uruchamiać ogrzewanie gazowe.

Dodaj komentarz